WES Sp. z o.o. - FORUM 
Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna Strona Główna WES Sp. z o.o.
 RejestracjaRejestracja   FAQFAQ 
 ProfilProfil   SzukajSzukaj 
 Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 AlbumAlbum 

Obecny czas to Środa, 28 czerwca 2017, 7:28:18
  Wytwórnia Ekstraktów Słodowych Sp. z o. o.  
Geologia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna -> Hobby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysiu
Rutyniarz

PostWysłany: Czwartek 27-01-2005, 19:03:11    Temat postu: Geologia Odpowiedz z cytatem

To szerokie pojęcie, na które składają się takie nauki jak mineralogia oraz paleontologia (między innymi).

Przy okazji wycieczki do Miedzianki zajrzałem sobie na jedną ze starych hałd pokopalnianych i nieco poryłem. Niedługo, bo pogoda była niesprzyjająca, ale po przerzuceniu paru taczek kamieni conieco znalazłem. Nie mają te rzeczy żadnej wartości jubilerskiej ani nawet kolekcjonerskiej, ale miło jest przypomnieć sobie lata studenckie.

Fragment skały w środku to amfibolit - skała metamorficzna, z któej zbudowana jest wschodnia okrywa granitoidu karkonoskiego. W strefie kontaktowej doszło do mieralizacji, co w czasach historycznych zaowocowało wydobyciem rud miedzi, ołowiu i srebra w Miedziance i okolicy. Widać intensywne sfadowanie tego kawałka skały oraz dwa kwałki kwarcu, wypreparowane z pierwotnej kwarcowej warstwy podczas fadowania i otoczone miazgą rudno - łyszczykową. Ruda barwa pochodzi od produktów wietrzenia chalkopirytu i biotytu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Krzysiu
Rutyniarz

PostWysłany: Czwartek 27-01-2005, 19:10:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miedzianka to niewielka, wymierająca wieś na wysokim wzgórzu nad doliną Bobru. Powstała w XIII w., a już w XV była znaczącym ośrodkiem wydobycia rud miedzi, srebra, ołowiu i arsenu. Przez pewien czas była nawet miastem. Złoża zaczęły sie wyczerpywać jeszcze w XVIII w, ale eksploatację na różną skalę prowadzono do okresu międzywojennego. W latach 1945 - 54 Armia Czerwona prowadziła wydobycie rud uranu.

Nazwa miejscowości (po niemiecku Kupferberg - Miedzina Góra) pochodzi od rud miedzi, które stanowiły główne bogactwo miejscowych złóż rud.

Na zdjęciu widać fragment skały z zieloną mineralizacja malachitową (uwodniony węglan miedzi, w warunkach tlenowych o dość zmiennym składzie), w środkowej partii mało wyra?na krystalizacja kwarcowa, zaś rude naloty to mieszanina tlenków żelaza, powstałych z rozkładu pirytu i chalkopirytu (siarczki żelaza i miedzi).
Powrót do góry
WES
WES Sp. z o.o.

PostWysłany: Czwartek 27-01-2005, 20:23:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krzysiu napisał:
W latach 1945 - 54 Armia Czerwona prowadziła wydobycie rud uranu.

Czy do dzisiaj coś pozostało po tej kopalni?

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Krzysiu
Rutyniarz

PostWysłany: Piątek 28-01-2005, 08:01:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po tej kopalni pozostały podziemne wyrobiska (ponoć zabezpieczone, ale nie wiem, bo nie łaziłem tam ze wzgledu na warunki atmosferyczne) oraz spora hałda. A po pozostałych kopalniach na sporym obszarze od Ciechanowic po Mniszków pozostały dziesiątki mniejszych i większych hałd, zasypanych szybów i zniszczone (szkody górnicze) drogi z Marciszowa do Miedzianki.
Powrót do góry
Krzysiu
Rutyniarz

PostWysłany: Czwartek 15-09-2005, 00:57:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Letni pobyt w Miedziance ze względów transportowych nie był godny uwagi, ale planuję nastęny, za trzy - cztery tygodnie, powiązny z większym ryciem. Coroczny pobyt nad Jeziorem Daisy (wapienie dewońskie z fauną amonitów, ramienionogów, koralowców i gąbek)odpuściłem sobie z tego względu, że nic więcej niż to, co znalazłem, nie da się już wykopać.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna -> Hobby Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: