WES Sp. z o.o. - FORUM 
Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna Strona Główna WES Sp. z o.o.
 RejestracjaRejestracja   FAQFAQ 
 ProfilProfil   SzukajSzukaj 
 Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 AlbumAlbum 

Obecny czas to Sobota, 18 listopada 2017, 13:03:58
  Wytwórnia Ekstraktów Słodowych Sp. z o. o.  
Początkujący - potrzebuję pomocy.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna -> Zaczynam i potrzebuję pomocy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jujojujo
Nieśmiało stawia pierwsze kroki

PostWysłany: Wtorek 17-04-2007, 09:49:13    Temat postu: Początkujący - potrzebuję pomocy. Odpowiedz z cytatem

Jako zupełnie zielony w temacie człowiek, postanowiłem swoją przygodę z warzeniem piwa rozpocząć od zestawu startowego WES - nachmielongo ekstraktu słodowego "Piwo Domowe Jasne" - puszka 1,7 kg,
oraz ekstraktu słodowego jasnego - puszka 1,2 kg. Całość przygotowałem wg. instrukcji dołączonej do zestawu, co dało docelowo w fermentorze ok 15,5 l nastawu (gotowanie zawartości puszek w 5l + ok 10l przegotowanej i przestudzonej wody). Po zmierzeniu ballingometrem, ku memu zdziwieniu gęstość początkowa wyskoczyła mi na poziomie 23 blg, gdzie w instrukcji sugerują że powinna wynosić około 10-12 Blg ???? Why? Czy dodałem za mało wody? Czy mogę teraz (po 24h) jeszcze jej dolać??? Czy to może "gęstościomierz" jest ?le wyskalowany... Proszę o pomoc!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WES
WES Sp. z o.o.

PostWysłany: Wtorek 17-04-2007, 09:55:37    Temat postu: Re: Początkujący - potrzebuję pomocy. Odpowiedz z cytatem

jujojujo napisał:
Po zmierzeniu ballingometrem, ku memu zdziwieniu gęstość początkowa wyskoczyła mi na poziomie 23 blg, gdzie w instrukcji sugerują że powinna wynosić około 10-12 Blg ???? Czy to może "gęstościomierz" jest ?le wyskalowany

Czy sprawdziłeś wskazania Twojego ballingometru na "czystej" wodzie? Rolling Eyes

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
WES
WES Sp. z o.o.

PostWysłany: Wtorek 17-04-2007, 11:44:52    Temat postu: Re: Początkujący - potrzebuję pomocy. Odpowiedz z cytatem

jujojujo napisał:
co dało docelowo w fermentorze ok 15,5 l nastawu (gotowanie zawartości puszek w 5l + ok 10l przegotowanej i przestudzonej wody). Po zmierzeniu ballingometrem, ku memu zdziwieniu gęstość początkowa wyskoczyła mi na poziomie 23 blg

Jeżeli w pojemniku fermentacyjnym masz ok. 15,5 l brzeczki nastawnej, czyli prawdopodobnie nie uwzględniłeś objętości ekstraktu w puszkach i nalałeś mniej wody. puszcza oko
Przy tych proporcjach, powinieneś uzyskać brzeczkę nastawną ok. 14 Blg.
Podczas dokonywania pomiaru, zwróć uwagę żeby ballingometr pływal swobodnie (nie dotykał dna ani ścianek).

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
jujojujo
Nieśmiało stawia pierwsze kroki

PostWysłany: Wtorek 17-04-2007, 16:56:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... Po powrocie do domu przeprowadziłem zgodnie z zaleceniem próbę ballingometru na czystej wodzie i - zgodnie z przypuszczeniem - fałszuje on wyniki. Po wnikliwej analize budowy ballingometru Very Happy moge stwierdzic tylko jedno - prawdopodobnie przesunął się pasek papieru z nadrukiem skali wewnątrz urządzenia. Nie mam pojęcia jednak jak to naprawić Sad Dziękuję za pomoc - pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna -> Zaczynam i potrzebuję pomocy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: