WES Sp. z o.o. - FORUM 
Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna Strona Główna WES Sp. z o.o.
 RejestracjaRejestracja   FAQFAQ 
 ProfilProfil   SzukajSzukaj 
 Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 AlbumAlbum 

Obecny czas to Wtorek, 16 lipca 2019, 2:45:52
  Wytwórnia Ekstraktów Słodowych Sp. z o. o.  
I Grodziski Kondkrs Piw Domowych Prawie jak Grodzisz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna -> Spotkania - imprezy prawie masowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anteks
Weteran


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 774
Skąd: opalenica

PostWysłany: Niedziela 24-06-2007, 20:19:31    Temat postu: I Grodziski Kondkrs Piw Domowych Prawie jak Grodzisz Odpowiedz z cytatem

W dniu 01.09.2007 w Grodzisku Wlkp odbędzie się I GKPD Prawie jak Grodzisz ,odbędzie sie on w ramach 28 Międzynarodowej Giełdy Birofilów
sponsorem nagród w konkursie jest WES Wolsztyn
informacje o konkursie oraz giełdzie można znale?ć
http://www.grodziskie.cal.pl/ i http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=70541[/b]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anteks
Weteran


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 774
Skąd: opalenica

PostWysłany: Poniedziałek 25-06-2007, 10:55:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Regulamin

I Konkurs piwowarów domowych “Prawie jak - Grodzisz” - 28. Giełda Birofilów w Grodzisku Wlkp.


Celem konkursu jest odtworzenie smaku legendarnego Piwa Grodziskiego przez domowych piwowarów.
Konkurs dotyczy piwao zawartości ekstraktu 7,7 - dopuszcza się tolerancję w gęstości ekstraktu od wzorcowego piwa Grodziskiego pomiędzy 7,5 – 8,5 blg.

Podczas trwania 28. Giełdy Birofilów w Grodzisku Wlkp. Konkursowe piwa oceniać będzie Jury złożone z mieszkańców oraz dawnych pracowników “weteranów” browaru w Grodzisku Wielkopolskim.
Piwo rozlane będzie w oryginalne pokale “Grodziskie” tak aby można było porównać właściwości piw konkursowych ze starymi opisami oraz wiedzą Jury dotyczącymi perlistości, piany, barwy legendarnego trunku.

Piwowarzy którzy zechcą uczestniczyć w konkursie zobowiązani będą do dostarczenia 4 butelek piwa o minimalnej objętości 0,3l conajmniej 10 dni przed rozpoczęciem 28. Giełdy Birofilów w Grodzisku Wlkp. Okres 10 dni dotyczy również przesyłek kurierskich lub pocztowych.
Do wystawionego piwa należy dołaczyc nastepujace informacje umieszczone na formularzu zgłoszeniowym: imie i nazwisko warzacego, adres, data produkcji warki, stężenie brzeczki, rodzaj użytych surowców, metodę zacierania.
Jeden piwowar może wystawić tylko jedno piwo.

Wyniki zostaną podane podczas trwania Giełdy.

Udział w konkursie jest bezpłatny o uczestnikach konkursu wynikach, zwycięzcach, przewidzianych nagrodach, będziemy informować na stronie www.grodziskie.cal.pl

Dodatkowe informacje można uzyskać od organizatorów giełdy

Marian Kubiak jmk.prezes@wp.pl
Marian Bochyński z Grodziska Wlkp. brogro@o2.pl
Andrzej Smyk z Opalenicy anteks@browar.biz
Krzysztof Juszczak z Ostrowa Wlkp. pan_jozek@poczta.fm

adresy wysyłki zgłoszeń oraz piw konkursowych:

Krzysztof Juszczak
ul. Bartosza 3
63-400 Ostrów Wlkp.

Lub
anteks tel.608446145
anteks@browar.bizSerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anteks
Weteran


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 774
Skąd: opalenica

PostWysłany: Wtorek 04-09-2007, 11:35:21    Temat postu: Wyniki I Konkursu Piw Domowych Prawie jak Grodzisz Odpowiedz z cytatem

Oto i wyniki Konkursu

I miejsce BERNARD GRABSKI - Wołomin

II miejsce Smyk Andrzej-Opalenica

III miejsce Andrzej Sadownik - Warszawa

IV miejsce Damian Sobczak - Sulchów

V miejsce Tomasz Kopyra - Oborniki Śląskie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anteks
Weteran


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 774
Skąd: opalenica

PostWysłany: Wtorek 04-09-2007, 11:50:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o Konkursie napisano też w Dzień Nowotomysko-Grodziskim

http://grodzisk.naszemiasto.pl/dzien_nowotomysko_-_grodziski/specjalna_artykul/640789.html


MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA BIROFILIÓW - Wspomnienie "Grodzisza"


Niegdyś obecny burmistrz Grodziska Henryk Szymański "przykładał" rękę do produkcji piwa grodziskiego, teraz ma nadzieję, że być może niebawem znowu będzie ono rozsławiać miasto. Nadziej i wspomnienia ożyły w sobotę, podczas 28. Międzynarodwej Giełdy Birofiliów, kiedy to rozstrzygnięto I konkurs Piwowarów Domowych "Prawie jak Grodzisz".Konkurs na piwo zbliżone smakiem do słynnego "Grodzisza" powstał w głowach organizatorów giełdy, m.in. Mariana Bochyńskiego. Swoje produkcje zgłosiło aż czternastu piwowarów amatorów uwarzyło "prawie Grodzisza".
Co ciekawe, w jury konkursu zasiedli najstarsi piwowarzy pracujący niegdyś w browarach grodziskich. Pod okiem Zdzisława Szczeblowskiego, który warzył piwo prawie 50 lat, panowie oceniali: smak, perlistość i nagazowanie, pianę oraz barwę.

Wyjątkowy napój
Konkurs stał się okazją od przypomnienia specyfiki "Grodzisza", czyli piwa robionego na drożdżach, wymagającego odpowiednich butelek - tylko 0.33 l, kapsla wyłożonego korkiem, a do spożycia odpowiedniego pokala, przypominającego powiększone kieliszki do szampana. Po posmakowaniu, obejrzeniu i powąchaniu wszystkich konkursowych piw. jury uznało, że najbardziej zbliżony do "Grodzisza" smak ma trunek pod nazwą "Prima aprilis" uwarzony przez Bernarda Grabskiego z Wołomina. Drugie miejsce zdobyło piwo autorstwa Andrzeja Smyka z Opalenicy, a trzecie Andrzeja Sadownika z Warszawy.
Piwo grodziskie było prawie bezalkoholowe, miało też wiele właściwości leczniczych, stąd sporo związanych z tym powiedzonek: Kto "Grodzisza" pije, ten długo żyje, czy Jeśli masz kaca, grodziskie piwo do życia przywraca.
Niegdyś "Grodzisz" znany był na całym świecie. Podczas II wojny światowej do Afryki zabierał je generał Roomel. Niewiele osób wie, że smakowało także Hitlerowi, który miał plan, aby pociągnąć do Berlina rurę pompującą wodę ze ?ródeł grodziskich.

Jak burmistrz dorabiał...
Burmistrz Henryk Szymański ma sentyment do piwa grodziskiego. Pamięta, że często nawet dzieciom dawano po kilka łyżeczek tego trunku jako lekarstwo na przykład na bóle brzucha. - W wielu domach tradycją było to, że pito to piwo po obfitym śniadaniu wielkanocnym. Ułatwiało ono bowiem trawienie - wspomina H. Szymański.
Włodarz miasta dorabiał sobie także na piwie grodziskim.
- Nasz sąsiad pracował w browarze i dzięki temu dawał nam dorobić. Moja praca polegała na wkładaniu korka w kapsle. Płacono za kilogramy wypełnionych kapsli, a nie za sztuki - śmieje się burmistrz.
Dziś taka produkcja specjalnych kapsli nie wchodzi w grę. Wie o tym doskonale Jerzy Hau, który od trzech lat stara się o budowę w Grodzisku browaru, w którym zamierza produkować najprawdziwszego "Grodzisza". - Dziś byłoby to niezgodne z wymogami sanitarnymi,wszak każdy korek był dotykany palcami. To teraz jest nie do pomyślenia. Choć też dzięki takim właśnie korkom piwo miało swoją specyfikę - opowiada przedsiębiorca.

Będzie browar?
- Już wiadomo, że jeszcze w tym roku budowa ruszy - powiedział nam Jerzy Hau. - Nie zdradzę jeszcze w którym miejscu.
- Cieszyłbym się bardzo, gdyby tak się stało, bo również nam zależy, aby wskrzesić ten najbardziej rozpoznawalny od 1301 roku symbol miasta - mówił burmistrz Grodziska Henryk Szymański. - My mamy tereny i służymy pomocą.
Jerzy Hau ma olbrzymi sentyment do "Grodzisza". Pamięta to piwo z dzieciństwa i z młodości. - Zawsze, gdy wyjeżdżałem za granicę, to w ostatnim barze przed granicą kupowałem kilka skrzynek tego piwa i zabierałem ze sobą - wspomina.
Jak się dowiedzieliśmy, w instytutach w Łodzi i Wrocławiu przechowywane są drożdże do produkcji piwa grodziskiego, które w każdej chwili można "obudzić" i na ich bazie rozpocząć produkcję.
Póki co w Grodzisku można było spróbować piw tylko zbliżonych smakiem i wyglądem do pierwowzoru. Choć jak twierdzą pasjonaci domowego warzenia piwa, gdy raz się samemu je wyprodukuje, to już więcej nie będzie się chciało pić trunku wyprodukowanego przez fabryki piwa - tak mówią o największych browarach.
Imprezy takie jak sobotnia giełda w Grodzisku mają m.in. za zadanie promowanie małych browarów. Organizatorów wspiera często wolsztyńska firma Wes, produkująca ekstrakty słodowe, z których można sobie w prosty sposób domowym sposobem wyprodukować piwo. Zdrad?my tylko, że jeśli skorzysta się z takich gotowych ekstraktów, to w pół godziny można samodzielnie w domu przygotować 20 litrów piwa. Gwoli ścisłości dodajmy też, że aby można było te litry wypić, muszą one jeszcze leżakować co najmniej miesiąc.

Katarzyna Warszta - Głos Wielkopolski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anteks
Weteran


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 774
Skąd: opalenica

PostWysłany: Wtorek 04-09-2007, 12:09:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do Konkursu zostało zgłoszone 14 piw , a biorąc pod uwagę że konkurs odbywał się po raz pierwszy myślę że jest bardzo dobrym wynikiem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anteks
Weteran


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 774
Skąd: opalenica

PostWysłany: Wtorek 04-09-2007, 20:25:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ogłoszenie wyników
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anteks
Weteran


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 774
Skąd: opalenica

PostWysłany: Wtorek 04-09-2007, 20:27:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

anteks napisał:
ogłoszenie wyników

na pierwszym planie organizatorzy Marian Bochyński i Krzysztof Juszczak
a za nimi WESowa delegacja Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
anteks
Weteran


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 774
Skąd: opalenica

PostWysłany: Wtorek 04-09-2007, 20:43:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jury podczas pracy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum WES Sp. z o.o. - FORUM Strona Główna -> Spotkania - imprezy prawie masowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać plików na tym forum


Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
-- Template created by Wabisurf.net --